Z historią w tle… Bełżec – niemiecki obóz zagłady

Uczestnicząc w IV Rajdzie Weteranów Wojska Polskiego po Roztoczu zwiedziliśmy m.in. niemiecki obóz zagłady w Bełżcu. Tutaj od marca do grudnia 1942 r. wymordowano około 450 tysięcy Żydów z Polski, Niemiec, Austrii, Czech i Słowacji w ramach „Aktion Reinhardt”, której celem była deportacja, zagłada i grabież mienia Żydów z Generalnego Gubernatorstwa. Oprócz Bełżca obozy zagłady niemcy mieli jeszcze w Treblince i Sobiborze.

niemcy mordowali nie tylko Żydów – jak to robiono, wiedziałem z dostępnej literatury i  filmów – mogłem się więc spodziewać, ale… Nie byłem przygotowany na taki widok. Obóz  zagłady, a raczej jego instalacja pojawiła się nagle i… chyba wszyscy zdaliśmy sobie sprawę, że to jest TO miejsce – zatkało mnie i chyba innych też, bo rozmowy nagle ucichły…

Miejscowy przewodnik – były pracownik administracji lokalnej  – opowiadał… opowiadał i… miałem kartofla w gardle.

Jak wybrano to miejsce ? Zapewne dlatego, że była tu linia kolejowa z betonową bocznicą służącą do wywozu drewna – ta bocznica i tartak jest używany do dzisiaj.

Ktoś kiedyś napisał monografię obozu, w której dość precyzyjnie określono liczbę zamordowanych. Na pytanie jak to ustalił, odpowiedział, że policzył transporty zapisane w książce raportów stacji rozrządowej. Przyjeżdżały tu 2 – 3 pociągi towarowe dziennie po ok. 1500 więźniów których – nieświadomych – natychmiast kierowano pod prysznice (komory gazowe). Początkowo kobiety i mężczyźni kąpali się wspólnie, później „prysznice” były osobne. Po 20 min. Żydzi z komanda obozowego usuwali ciała z komór, przeszukiwali je w poszukiwaniu złota i kosztowności, a zwłoki wrzucano do dołów śmierci, i… tak przez 10 m.cy.  W grudniu obóz zlikwidowano, bo…. prawdopodobnie zabrakło miejsc do kopania dołów. Ciała wykopano i spalono, a Żydów z komanda, którzy w tym uczestniczyli wywieziono do Sobiboru i zgładzono.

Z dostępnych danych wynika, że uratowało się 2 Żydów…

Pilnowało tej fabryki śmierci kilkunastu SS-manów i ponad 100 ukraińskich strażników, z których kilkunastu uciekło.

Tak jak młodzi Żydzi przyjeżdżają do Polski, także młodzi niemcy powinni obowiązkowo zobaczyć KL  Auschwitz-Birkenau i  Obóz Zagłady w Bełżcu – ten pierwszy można było przeżyć.

Poniżej –  kilkadziesiąt metrów od obozu zagłady stoi samotny dom, na jabłonkach dojrzewają jabłka…

Marek, Prezes

Zdjęcia własne.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Fotograf pisze:

    Jestem bardzo zadowolony, że trafiłem na to miejsce . Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale niestety tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Jestem pod wrażeniem. Zdecydowanie będę rekomendował to miejsce i często wpadał, żeby poczytać nowe artykuły.