„Lubelskie” Obchody Dnia Weterana /…/ 2024 r.

Sukces, sukces i jeszcze raz sukces, bo… nie uwierzycie – słuchając Apelu Poległych na Placu Zamkowym z zaskoczeniem usłyszałem o … poległych funkcjonariuszach Policji, Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej w misjach poza granicami państwa. Usłyszałem o tym, o co walczyliśmy od kilku lat, przesyłając do Centrum Weterana propozycje tekstu do przekazania „komuś tam” w Dowództwie Garnizonu Warszawa. Słuchając czytającego Apel oficera wzruszyłem się…

W przeddzień obchodów jak co roku planowane są zawody strzeleckie weteranów. Zaczynają się o 09.30, czyli jest potrzeba przyjechania do Lublina dzień wcześniej – to dla mnie zrozumiałe, ale nie uzyskaliśmy takiego ze strony DKS MSWiA. Była potrzeba bookingu hotelu na dwa dni, dla dwóch strzelców, i… nic z tego nie wyszło.

Departament Spraw Socjalnych w MON interpretuje ze zrozumieniem zapisy Ustawy o weteranach działań poza granicami państwa, i zapraszanym weteranom pokrywa koszty uczestnictwa do najniżej krajowej emerytury (obecnie ok. 1700 pln). Mogą więc nasi „zieloni” Koledzy przyjechać na dwa /trzy dni, i na świeżo podejść do strzelania, będąc podwożeni autobusami spod hoteli… W naszym przypadku… wyjazd z Warszawy, wcześnie rano, i strzelanie z marszu.

Były dwie konkurencje strzeleckie – karabinek wojskowy MSBS Grot i pistolet wojskowy WIST 94 (tekst z fb Grzegorza Tomczaka):

W trakcie uroczystości zdarzyło mi się dwa razy wystąpić przed główną trybunę, żeby odebrać z rąk wicepremiera Kosiniaka Kamysza, Puchary za zajęcie II miejsca w pistolecie wojskowym (Wist94) i II miejsca w karabinku wojskowym (MSBS Grot).

Zwyciężył w obu konkurencjach 1pkt mój serdeczny druh Andrzej Idzikowski – good job!

Ogólnie zawody strzeleckie zorganizowane świetnie przez 16 Brygadę Artylerii Samobieżnej. Super obiekt – Strzelnica Garnizonowa w m. Srebrzyszcze, wzorowa obsługa i sędziowanie, dobre jedzenie. Jedyny zgrzyt to ten Wist. To jeden z najgorszych pistoletów Świata z jakich strzelałem. Może są gorsze ale nie znam. Mechanizm spustowy jest tak drewniany, że czasami fizycznie jest problem żeby ściągnąć język spustowy. Widziałem strzelców strzelających przede mną i obok na stanowiskach jak odpuszczali strzał i oglądali pistolet czy aby nie jest zabezpieczony… Masakra.

MSBS Grot 100m – 182/200 pkt., Wist94 25m – 96/100pkt”

Na strzelnicy mieliśmy drobną wymianę zdań z prezesem Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych, który, zaprotestował na widok lunet obserwacyjnych używanych przez naszych strzelców, ale – wszystko było zgodnie z regulaminem…

Tego dnia doszło też do spotkania połączonego ze wspólną kolacją zorganizowaną przez Kapelana Lubelskiej Policji – członka wspierającego Stowarzyszenia. Zapoznałem zebranych z pismami kierowanymi do MSWiA pod nowym kierownictwem dot. zrównania praw weteranów i spowodowania rozmów z MON w sprawie przekształcenia Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w instytucję służącą wszystkim weteranom. Poruszyłem ten temat następnego dnia w rozmowie z Sekretarzem Stanu w MSWiA Czesławem Mroczkiem, który zaprosił mnie do siebie, i… nie wydawało mi się aby był to polityczny unik, jak miał to w  zwyczaju czynić  poprzedni szef MSWiA. W spotkaniu uczestniczył też Kapelan KGP, również członek wspierający, który obdarował zebranych powiernikami św. Michała Archanioła.

29 maja rozpoczęliśmy Mszą św. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela i Jana Ewangelisty po  której zakończeniu przemaszerowaliśmy ulicami miasta na Plac Zamkowy. W podniosłej uroczystości z udziałem Wicepremiera, Ministra Obrony Narodowej  oraz  Wiceministra MSWiA uczestniczyli zaproszeni weterani. Obecni byli najważniejsi dowódcy Wojska Polskiego, przedstawiciele władz samorządowych, rodziny weteranów i mieszkańcy Lublina.

Zebranych przywitała Dyrektor Centrum Weterana, która przypomniała m.in. o ponad 70-ciu latach służby polskich żołnierzy oraz funkcjonariuszy… Minister Obrony Narodowej w swoim przemówieniu poinformował o skierowaniu w najbliższych dniach do konsultacji społecznych ustawy o zadośćuczynieniu i rekompensacie dla tych, którzy zostali poszkodowani w wyniku służby w działaniach poza granicami państwa. Wręczył zasłużonym żołnierzom wojskowe odznaki „Za Rany i Kontuzje”. Odznaki honorowe za Zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej odebrali również funkcjonariusze służb podległych MSWiA. W trakcie Apelu Pamięci oddano hołd tym, którzy oddali życie Ojczyźnie.

Uroczystość zakończyła defilada, po której Szef MON przekazał na ręce Prezesa Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju kask motocyklowy, który wzorem lat poprzednich zostanie wystawiony na licytację (w ub. roku kask wylicytował prezes Naszego Stowarzyszenia), dokonał otwarcia 5. Rajdu Motocyklowego Weteranów (weterani i funkcjonariusze odwiedzą 129 mogił kolegów, którzy zmarli lub zginęli pełniąc służbę na misjach) oraz wręczył puchary zwycięzcom zawodów strzeleckich – członkom Naszego Stowarzyszenia (Andrzejowi Idzikowskiemu wz. M. Górnicki i Grzegorzowi Tomczakowi).

W swobodnej atmosferze, nadszedł czas na zdjęcia z weteranami, po których zaproszono nas na raut w Zamku.

Mieszkańcy Lublina na Błoniach Zamku mogli obejrzeć  wystawę sprzętu wojskowego i odwiedzić stoiska promocyjne instytucji i jednostek wojskowych, policji i straży pożarnej – Koło Sądeckie Stowarzyszenia współuczestniczyło w organizacji stoiska promocyjnego Wojewódzkiej Straży Pożarnej.

Chciałbym wierzyć, że dojdzie do przełomu, i weterani – funkcjonariusze oraz weterani – żołnierze będą traktowani jako jednolity odbiorca opieki państwa, że Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa stanie się „urzędem” działającym dla wszystkich – wszak do służby w kontyngentach: wojskowych, policyjnych, działaniach ochronnych i ratowniczych deleguje Nas jedna Rzeczypospolita Polska.

Do zobaczenia za rok…

Z weterańskim pozdro, Marek – Prezes Zarządu

Możesz również polubić…