Obchody Dnia Weterana 2022 – Śląsk

Centralne Obchody Dnia Weterana 2022 odbyły się na Śląsku – w Katowicach Chorzowie i Gliwicach (zawody strzeleckie).

Z Warszawy na uroczystości udaliśmy się w trójkę… niżej podpisany, Andrzej „Pułko” i Mirek. Jadący do Katowic „pendrive” zakończył jazdę na stacji w Sosnowcu – akurat przy pijalni wódek i piwa, którą z trudem „ominęliśmy szerokim łukiem”.

W strzelaniu w Gliwicach nie wzięliśmy udziału, chociaż strzelcy byli gotowi do wyjazdu – zainteresowani wiedzą jak było – wygranym gratulujemy. Chłopaki odbili sobie biorąc udział w Międzynarodowym Wieloboju Strzeleckim w Rembertowie, zajmując pierwsze miejsce i zdobywając  Puchar Ministra Obrony Narodowej.

Do hotelu wieczorem dojechało dwóch Marcinów z Koła Dolnośląskiego. Wieczór spędziliśmy przy whisky, planując projekty krótko i długoterminowe, w tym m.in.: Marsz Weteranów w Złotoryi i „Dzień Weteranów – Policjantów Poległych na Misjach”…

Sobotę rozpoczęliśmy mszą w  kościele garnizonowym, gdzie dojechali Strażacy z Koła Sądeckiego. W trakcie celebry zapaliłem świeczki wspominając pamięć poległych na misjach kolegów… Jurka Piekarskiego, Andrzeja Kaczora, Andrzeja Bulera, Bogdana Laskowskiego „Bodeczka” i Andrzeja Lewandowskiego.

Uroczysty Apel odbył się pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Z zadowoleniem słuchałem, jak po raz pierwszy w trakcie obchodów mówiono, o udziale służb podległych szefowi MSWiA w misjach poza granicami państwa.

Wyróżniono członków polskiej reprezentacji weteranów biorących udział w igrzyskach Invictus Games, żołnierzom wręczono odznaczenia za udział w misjach, a funkcjonariuszom: Policji, Służby Ochrony Państwa i Państwowej Straży Pożarnej –  Odznaki Honorowe „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”.

Tu też rozpoczęto 3 Rajd Motocyklowy Weteranów, którego uczestnicy w czerwcu odwiedzą groby żołnierzy i funkcjonariuszy poległych na misjach.

Następnie uroczystości przeniosły się na Skwer 100-lecia Powstań Śląskich, gdzie weterani złożyli wieńce – do składu delegacji nominowany był st. kpt. Adam Piętka.  

Zwieńczeniem uroczystości był  Piknik Wojskowy na Stadionie Śląskim w Chorzowie, gdzie prezentowano sprzęt wojskowy i rozstawiono stanowiska promocyjne. Można było również spróbować żołnierskiej grochówki i pysznych jabłek.

W tegorocznych Obchodach Dnia Weterana, na zaproszenie Szefa MSWiA, udział wzięło 10. członków naszego Stowarzyszenia: mł. insp. w st. spocz. Mirosław Zapadka, mł. insp. w st. spocz. Andrzej Kuczyński, mł. insp. w st. spocz. Marek Górnicki, z Koła Sądeckiego: st. kpt. Adam Piętka, st. bryg. w stanie spocz. Robert Kłębczyk, asp. sztab. w stanie spocz. Krzysztof Gruca, kpt. w st. spocz. Grzegorz Smajdor, asp. sztab. Stanisław Witkowski oraz z Koła Dolnośląskiego: mł. insp. Marcin Kuras i asp. sztab. Marcin Zawiślak.

Mieliśmy „w zasadzie” przyjazną pogodę z jednym deszczowym zrywem. Śląsk żegnał nas tęczą. Do zobaczenia za rok …

Marek, Prezes

Możesz również polubić…