Biegamy w koleżeńskim gronie

W dniu 14 maja 2022 r. Weterani RP i Sympatycy uczestniczyliśmy w biegu EKIDEN, czyli maratonie (42,195 km) w sztafecie – dystans podzielony na zmiany: 7,195km; 10km; 10km; 5km; 5km; 5km., a w dniu 15 maja 2022 r w Półmaraton Białostocki (21,0975 km).

W EKIDEN mogą wziąć udział mniej doświadczeni biegacze. Półmaraton jest konkurencją lekkoatletyczną zaliczaną do biegów długich.

Warunki pogodowe w Warszawie i Białymstoku były korzystne, chociaż w Stolicy było nieco chłodniej i momentami niebo „groziło” deszczem. Bieg zorganizowano na Kępie Potockiej wokół jeziorka – uczestniczyły w nim drużyny firmowe, które miały zabezpieczony tzw. wikt i opierunek. My „przytuliliśmy” się do OBI – mogliśmy się schronić w ich namiocie gdyby padało.

EKIDEN przebiegliśmy w czasie 03:33:34 uzyskując śr. tempo 05:04

Półmaraton, to „inna bajka” , tu każdy może pracować na siebie. W tym roku były dwie pętle. Start obok Pałacu Branickich… bardzo szerokimi ulicami pierwsze 3 km… długi podbieg… zielonymi terenami wśród parków  i Lasu Zwierzynieckiego… przez kampus Uniwersytetu Białostockiego… obok Stadionu Miejskiego… zbieg uliczką wzdłuż parku/lasu… ulice ze spadkiem „namawiają” do tempa (głośny doping studentów Wydziału Prawa) do bramy Pałacu Branickich… i druga pętla…

…w kampusie poprosiłem chłopaka – biegacza, o zrobienie zdjęcia na tle instalacji artystycznej – olbrzymiej szklanej kuli…spojrzał zdziwiony – przecież tu prawie każdy idzie na wynik – a mnie… kula przypomniała pomnik ze skweru na lotnisku w Zagrzebiu, upamiętniający żołnierzy i policjantów misji ONZ poległych na Bałkanach.

Piotr i Tomek pobiegli swoim tempem, ustawiając się za „Zającem” biegnącym na czas  01:55. Ja na starcie postanowiłem pobiec na czas 02:10.

Pierwsze10 km przebiegłem w godzinę z dającym mi support Krzysztofem.  Na 12-13 km widząc że słabnę (chyba EKIDEN) – pobiegł dalej sam. Widziałem jak się oddala, próbowałem nadążyć, ale…było coraz gorzej. Dostałem niesamowity doping przed metą, ale… szybciej nie mogłem. Mój czas 02:15:38 – reszta ekipy znacznie poniżej 2 godzin.

Wspaniała szybka trasa… pod wrażeniem architektury kampusu, pałacu Branickich z parkiem, „powalającego” medalu, przedstawiającego Wenus w całej okazałości i… naszej ? –  tak „Naszej Ekipy”. Grupa Podlaska + Krzysztof z Łomży (biegł dla MEDYK RUN CREW) tworzą nie tylko sportową atmosferę. Piszę się – jak mi zdrowie pozwoli – za rok o tej samej porze – czy to nie tytuł sztuki teatralnej ?

PS. Dostałem SMS od Piotra – startują zapisy na 8. Ultramaraton Powstańca 1944 – 2022. Są chętni ?
Marek, Prezes

Możesz również polubić…