80-ta rocznica utworzenia Armii Krajowej

W dniu 26 kwietnia 2022 r. w Warszawie odbyły się uroczyste obchody 80 rocznicy utworzenia Armii Krajowej.

Armia Krajowa kontynuowała działania Związku Walki Zbrojnej (wcześniej Służby Zwycięstwu Polski). Była jedną z najlepiej działających organizacji podziemnych w Europie. Ze względu na zagrożenie cowidowe uroczystości zostały przesunięte z lutego (dokładna data powołania AK to 14 luty 1942 r.) na ostatni tydzień kwietnia.

Uroczystości rozpoczęto od złożenia wieńców i kwiatów pod pomnikiem Generała Stefana „Grota” Roweckiego, pierwszego dowódcy AK.

Następnie na Zamku Królewskim odbyła się konferencja historyczna pt.: „Nikt nas nie uczył patriotyzmu tak trzeba było”. Podczas konferencji rozdano nagrody uczniom klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych wyróżnionym w konkursie na temat żołnierzy AK.

Zaproszeni prelegenci przedstawili udział nauczycieli, kolejarzy, leśników, policjantów, funkcjonariuszy Straży Granicznej i Korpusu Ochrony Pogranicza w działania Polskiego Państwa Podziemnego zarówno w strukturach Armii Krajowej jak też w innych organizacjach. Żołnierzom AK – kombatantom biorącym udział w uroczystościach nadano odznaczenia i wyróżnienia. Uroczystości odbyły się pod patronatem Prezydenta RP.

Na zaproszenie Światowego Związku Żołnierzy AK miałem zaszczyt wziąć udział w tych uroczystościach reprezentując Nasze Stowarzyszenie. CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

Mirosław Zapadka, Wiceprezes

Możesz również polubić…