Frontex tworzy stały Korpus Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej – rekrutacja

Przez piętnaście lat Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej – Frontex wspierała kraje europejskie na zewnętrznych granicach Wspólnoty. Pomagała służbom krajowym w walce z przestępczością transgraniczną i nielegalną migracją, korzystając przez ten czas z ich zasobów: zarówno oficerów jak i sprzętu.   

To się jednak wkrótce zmieni. Frontex tworzy bowiem stały Korpus Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, który będą współtworzyć  funkcjonariusze Frontexu oraz państw członkowskich UE. Ich zadaniem będzie wspieranie krajów UE zmagających się z zagrożeniami na granicach zewnętrznych.

Frontex  poszukuje najlepszych kandydatów do Korpusu Straży Granicznej i Przybrzeżnej (kategoria 1) – osób z doświadczeniem w  organach ścigania oraz innych służbach mundurowych (takich jak służby celne, straż graniczna i przybrzeżna, służby ratownicze, cywilnego zarządzania kryzysowego, wojskowych itd.) pozostających w służbie czynnej lub przeniesionych w stan spoczynku.

Początkowo planowany jest nabór ponad 700 kandydatów na oficerów stałego korpusu Frontexu (termin składania wniosków upływa 16 grudnia 2019 r.). Zależnie od posiadanego doświadczenia, mogą oni ubiegać się o stanowiska na trzech szczeblach: podstawowym, średnim lub zaawansowanym.

Korpus będzie wspierać kraje UE w następujących zadaniach:

– kontroli granic lądowych, morskich i powietrznych, – monitoringu granic, – zbieraniu i dzieleniu się informacjami na temat sytuacji na granicach UE i poza jej obszarem, – operacjach poszukiwawczo-ratowniczych, – operacjach powrotowych, – zwalczaniu przestępczości transgranicznej, w tym przemytu migrantów, oszustw związanych z fałszowaniem dokumentów i terroryzmu.

Większość funkcjonariuszy korpusu straży granicznej Frontexu będzie nosić mundury, zostanie wyposażona w broń służbową i będzie mogła przeprowadzać weryfikację tożsamości i obywatelstwa, zezwalać lub odmawiać wjazdu do UE oraz patrolować obszar między przejściami granicznymi.

Dodatkowe informacje na temat rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej (w języku angielskim): https://frontex.europa.eu/about-frontex/careers/frontex-border-guard-recruitment/

[ngg src=”galleries” ids=”83″ display=”basic_thumbnail”]

Może Ci się również spodoba