23. rocznica otwarcia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje

Na zaproszenie Komendanta Głównego Policji, w dniu 4 września w Warszawie uczestniczyliśmy w uroczystościach rocznicowych…  Mszy świętej w Katedrze Polowej Wojska Polskiego oraz uroczystym apelu przy Obelisku „Poległym Policjantom-Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu Komendy Głównej Policji.

Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje. otwarto w Rosji w dniu 2 września  2000 r. Na cmentarzu, o łącznej powierzchni 1,7 ha, zlokalizowano 25 zbiorowych mogił ponad 6300 jeńców obozu specjalnego w Ostaszkowie zamordowanych na rozkaz Stalina w 1940 roku przez NKWD.

Obchody rocznicowe odbyły w Warszawie gdyż działania wojenne Rosji w Ukrainie uniemożliwiły wyjazd delegacji.

Uroczystości upamiętniające ofiary mordu rozpoczęły się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie. W Mszy świętej celebrowanej przez biskupa polowego Wojska Polskiego w obecności kapelanów policyjnych różnych wyznań w intencji poległych i pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej  II RP uczestniczyli: kadra kierownicza Policji, przedstawiciele policyjnych stowarzyszeń i fundacji oraz inni goście.

Główne rocznicowe uroczystości  miały miejsce późnym wieczorem na terenie Komendy Głównej Policji – pod Tablicą Pamięci w budynku KGP złożono wieńce, następnie przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” na dziedzińcu KGP odbył się uroczysty apel.

Głos zabrali: wiceminister SWiA – odczytał list Szefa Resortu oraz wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. zs. w Katowicach. Do zgromadzonych przemówił też Komendant Główny Policji.

Uroczysty apel zakończył się złożeniem wieńców i wiązanek pod Obeliskiem „Poległym Policjantom-Rzeczpospolita Polska” oraz dokonaniem wpisów w Księdze Pamięci przez obecne delegacje.

Foto: Tomasz Dąbrowski BKS KGP

Możesz również polubić…