Weterańskie sprawy – spotkanie z Komendantem Wojewódzkim Policji w Gdańsku …

Do Gdańska, udałem się na spotkanie z 01 KWP, Panem nadinsp. Andrzejem Łapińskim, aby porozmawiać o Nas Weteranach, naszych problemach, uzyskać pomoc i wsparcie. Zakładane cele zostały osiągnięte. Było  merytorycznie, zdecydowanie i z uśmiechem – jestem pod dużym wrażeniem…

Po spotkaniu, nasza Koleżanka Hania zabrała mnie na Biskupią Górę, gdzie w budynku dawnego schroniska młodzieżowego, otwartego 26 lipca 1940 roku, mieszczą się elementy struktury logistycznej KWP, w tym m.in. laboratorium kryminalistyczne.

Podobno, to jeden z większych tego typu obiektów w całej byłej Rzeszy, a jego lokalizacja nie była przypadkowa. Budowę rozpoczęto, gdy Gdańsk był Wolnym Miastem, rządzonym przez nazistowską NSDAP. Cały kompleks miał pokazać, kto faktycznie sprawuje władzę w mieście. Bryła budynku ozdobiona została mitologicznymi postaciami… boga mórz… z narożnika spogląda na nas Neptun, a rynny tarasu widokowego to – głowy potworów morskich. Z wieży zegarowej o wys. 25 metrów roztacza się wspaniały widok na Gdańsk. Wykorzystał to m.in. gen. armii Paweł Batow, który z tego miejsca dowodził 65 Armią II Frontu Białoruskiego walczącą o wyzwolenie miasta.

Wiele elementów architektonicznych budynku, później siedziby Hitlerjugend, pozostało do dziś nienaruszonych. Są to np. olbrzymi piec kaflowy pochodzący z 1939 r., którego kafle ozdobiono malowidłami przedstawiającymi dzieje wojskowości miasta… olbrzymi mural z widokiem historycznego Gdańska… drzwi do auli z artystycznie wykutymi klamkami w kształcie kółek i… wiele innych.

Cieszy mnie fakt, że oprócz weterańskich uzgodnień z Panem Generałem, miałem możliwość odwiedzić również Biskupią Górę, miejsce gdzie na przestrzeni wieków ścierały się poglądy na sztukę fortyfikacyjną, z którego polski król obserwował miasto reagując zbrojnie na nadmierne bogacenie się mieszczan z handlu, i… gdzie niemcy rozstrzelali Polskich Pocztowców.

Marek, Prezes

Możesz również polubić…