Nasz Weteran z wizytą w Nowym Jorku

W dniach 8-14 maja 2022 roku, na zaproszenie Stowarzyszenia Polskich Policjantów w Nowym Jorku Pułaski, członek Zarządu Stowarzyszenia Weteranów Działań poza Granicami RP ds. sportu mł. insp.
w st. spocz. Andrzej Kuczyński „Pułko” wspólnie z Rzecznikiem Polskiej Policji mł. insp. Mariuszem Ciarką brał udział w tygodniowej delegacji w Stanach Zjednoczonych.

Program wizyty był bardzo napięty, ale z pomocą kolegi z nowojorskiej Policji Martina Toczka mogliśmy w tak krótkim czasie zwiedzić wiele miejsc, a także spotkać się z najwyższymi rangą oficerami nowojorskiej Policji oraz szefostwem Stowarzyszenia Pułaski. W trakcie pobytu odwiedziliśmy m.in. Komendę Główną Policji Nowy Jork, kilka komisariatów Policji, Akademię Policyjną. Na zaproszenie Szefowej Policji w Nowym Jorku Keechant L. Sewell braliśmy udział w corocznym spotkaniu Policyjnych Stowarzyszeń działających w Stanach Zjednoczonych Ameryki, na którym to zobaczyliśmy jak są upamiętnieni i szanowani amerykańscy policjanci, którzy zginęli w służbie, a także ci, którzy zostali ranni w różnego rodzaju działaniach na terenie kraju. Nie zapomniano także o ich rodzinach, którym nowojorska Policja cały czas udziela pomocy. Wizyta była bardzo wzruszająca i wywarła na nas ogromne wrażenie.

Kolejnym etapem naszej delegacji było spotkanie z Konsulem Generalnym Rzeczypospolitej Polskiej w Nowym Jorku Panem Adrianem Kubickim, który przyjął nas w swoim zabytkowym gabinecie z 1905 roku. Konsul Generalny RP zaprosił naszą dwuosobową delegację na spotkanie z Polonią Amerykańską, podczas którego poznaliśmy wiele znakomitych postaci polskiego pochodzenia mieszkających w USA. Jedną z takich osób był słynny piosenkarz Stan Borys, z którym poruszyliśmy wiele wątków polskich i amerykańskich. W konsulacie czuliśmy się jak w naszej ojczyźnie i te kilka godzin spotkania z naszymi rodakami na długo pozostanie w naszej pamięci. Poznaliśmy tam również wspaniałych pracowników: m.in. byłego funkcjonariusza Policji Rafał Rysia i emerytowanego funkcjonariusza Straży Granicznej Sławomira „Pułkownika”, którzy pomogli nam w znalezieniu kwatery i przekazali szereg cennych uwag dotyczących ostatniego etapu podróży tj. zwiedzania przepięknego Nowego Jorku.

Jednym z najatrakcyjniejszych punktów programu przygotowanym przez Marcina Toczka był rejs policyjną łodzią wraz z załogą NYPD po rzece Hudson, z pokładu której mogliśmy zobaczyć piękno Manhattanu (most Brooklyński, Statuę Wolności i tzw. nowojorskie drapacze chmur). Marcin zorganizował dla nas wjazd na taras widokowy wieży WTC, z którego podziwialiśmy niesamowite widoki Nowego Jorku. Złożyliśmy również hołd tym, którzy zginęli w zamachach terrorystycznych w 2010 roku na dwie wieże World Trade Center.

W ostatnim dniu wizyty przeszliśmy mostem Brooklyńskim z dzielnicy Manhattan do dzielnicy Brooklyn, co było kolejnym niezapomnianym przeżyciem i na koniec dnia zostaliśmy z insp. Mariuszem Ciarką zaproszeni na spotkanie z Prezydent Stowarzyszenia Pułaski Panią Donną Zabo, Martinem Toczkiem i emerytowaną policjantką polskiego pochodzenia Christiną Gryziec. Na tym szczególnym spotkaniu poruszyliśmy temat współpracy z polską Policją, Stowarzyszeniem Weteranów Działań poza Granicami RP oraz Stołeczną Grupą Wojewódzką Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji IPA.

Na zakończenie spotkania zaprosiliśmy Panią Donnę Zabo do Polski na obchody Święta Policji 2022 w lipcu. Podczas jej wizyty w Polsce przygotujemy również spotkanie z Zarządem Stowarzyszenia  Weteranów Działań poza Granicami RP oraz SGW IPA, na którym przedstawimy formę współpracy obu Stowarzyszeń w przyszłości.

Tekst i zdjęcia Andrzej Kuczyński.

Możesz również polubić…