Obrady Koła Dolnośląskiego

Dzień Weterana Misji Poza Granicami Kraju był okazją do zlotu Dolnośląskiego Koła Stowarzyszenia Weteranów Działań Poza Granicami RP. Nasza dolnośląska grupa liczy około 20 członków, którzy od roku 2019 zrzeszają się w wyodrębnionym Dolnośląskim Kole Stowarzyszenia. Nasi członkowie to funkcjonariusze MSWiA, którzy pełnili służbę poza granicami kraju i uzyskali status weterana zgodnie z Ustawą o Weteranach (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20112051203/U/D20111203Lj.pdf).

Dotychczasowe nasze działania były mocno ograniczone przez pandemię i sytuację w kraju, jednak w tym roku udało się spotkać w pięknych okolicznościach przyrody Parku Krajobrazowego Chełmy i Pogórza Kaczawskiego. Korzystając z gościnności Karczmy Górniczej w Skansenie Górniczym w Leszczynie (https://www.gorykaczawskie.pl/karczma-gornicza/) byliśmy w stanie przeprowadzić obrady Koła, podsumować dotychczasową działalność, wyznaczyć cele na nadchodzący rok. 

Najważniejszym z wydarzeń był wybór nowego Zarządu Koła. W wyniku głosowania na nowego Prezesa Koła wybrano asp. szt. Marcina Zawiślaka, który dał się już poznać jako świetny organizator i lider w działaniach. Koledze gratulujemy.

Mając na uwadze chęć konsolidacji środowiska Weteranów Misji Zagranicznych Dolnośląskie Koło Stowarzyszenia Weteranów Misji Poza Granicami RP nosi się z zamiarem organizacji Dolnośląskiego Marszu Weterana. Z uwagi na to że przygotowanie takiego rajdu nie jest najprostsze na własnej skórze postanowiliśmy się przekonać czy  przejście 20 km szlaku w Górach Kaczawskich będzie czymś czemu przeciętny weteran po kilku misjach jest w stanie podołać… Udało się, dzięki naszej wytrwałości i wsparciu zaprzyjaźnionej Jednostki Poszukiwawczo-Ratowniczej BARYT w Stanisławowie (http://jpr-baryt.pl). Przygotowanie Marszu planujemy na październik 2022. Wstępne założenia już są i chcielibyśmy żeby opierał się on na zasadach „Marszu Duńskiego”, który wielu z nas pokonało podczas misji w Kosowie. Szczegóły podamy w najbliższej przyszłości. Jeżeli się uda, to przy wsparciu BMWP KGP, do wspólnych działań zaciągniemy kolegów służących poza granicami kraju w Kosowie, Gruzji czy Sudanie Południowym. Wszystko przed nami.

Weekend był udany i z radością po ciężkich obradach wróciliśmy do domów. Tego życzymy wszystkim naszym kolegom służącym na misjach czy na takie się wybierającym. Niech służba będzie bezpieczna a powroty radosne.

Pozdrawiam serdecznie

M. Kuras

Możesz również polubić…