Polscy policjanci w ramach Misji Doradczej UE na Ukrainie (EUAM)

Swoją relację przedstawia podinsp. Rafał Węgiel, który od lutego 2019 roku zajmuje stanowisko doradcy/instruktora w zakresie zwalczania przestępczości pospolitej.

„Do zakresu moich obowiązków należy miedzy innymi:

– ocena propozycji zmian prawnych i organizacyjnych dotyczących Policji, w szczególności służby kryminalnej, zarówno dochodzeniowo- śledczej jak i operacyjnej;

– inicjowanie zmian w obszarach tego wymagających, w celu zbliżenia standardów pracy Policji ukraińskiej do tzw. najlepszych europejskich praktyk;

-opracowywanie szkoleń oraz ich prowadzenie w zakresie swojej specjalizacji; w tym przypadku z taktyki i techniki prowadzenia przesłuchań, zabezpieczenia miejsca zdarzenia, prowadzenia postepowań w sprawach o wykroczenia, taktyki i techniki zwalczania przestępstw seksualnych, przemocy w rodzinie oraz tzw. przestępstw z nienawiści;

-opracowywanie oraz realizacja projektów finansowych wspierających aktywność ukraińskiej Policji we wszystkich wymienionych obszarach.

Sprostanie stawianym wymaganiom jest prawdziwym wyzwaniem. Chociażby ze względu na rozpiętość tematyczną problematyki. Dużym problemem we wprowadzaniu zmian są bardzo duże zaległości legislacyjne, które w poważnym stopniu je ograniczają. Na szczęście Ukraińcy zdają sobie sprawę z konieczności reform, które w perspektywie kilku kolejnych lat z pewnością przyczynią się do zwiększenia skuteczności pracy ukraińskiej Policji.

Udział w misji to nie tylko wykonywanie codziennych zadań. To także niepowtarzalna okazja do poznania ukraińskiej kultury i tradycji. W największych ukraińskich miastach takich jak Kijów, Charków, Odessa zachwycają wspaniałe zabytki architektury.  W mniejszych miejscowościach można odpocząć od zgiełku miast nad brzegami leniwie płynących rzek, w cieniu prastarych lasów.    

Ten ogromny kraj łączy w sobie dorobek kulturalny wielu narodowości, w tym również polskiej.  Podróżując po Ukrainie w wielu miejscach można dostrzec pamiątki polskiej kultury, która przez dziesięciolecia dominowała głównie na terenach dzisiejszej Zachodniej Ukrainy.   Wszystkie te miejsca czynią Ukrainę bardzo atrakcyjną, wypełnioną zapachami dwudziestolecia międzywojennego. 

Bardzo interesujący jest obecny stosunek współczesnych Ukraińców do Polski. Próżno szukać w nim agresywnego wobec Polaków i Polski ukraińskiego nacjonalizmu. Jest ona przedstawiana, jako kraj prawdziwego sukcesu gospodarczego. Stawiany, jako przykład godny naśladowania. Wielu Ukraińców podróżuje do Polski, nie tylko w celach zarobkowych. Wielu z nich po powrocie  wyraża swój zachwyt poziomem rozwoju ale również możliwościami rozwoju, bez obciążeń życia w cieniu wojny.

A ta w dalszym ciągu trwa, siejąc śmierć i zamęt. Dosłownie kilka kilometrów od miasta Mariupol, na południowym wschodzie Ukrainy giną żołnierze ale również zwykli ludzie pod ostrzałem ciężkiej artylerii. Wychodząc naprzeciw potrzebom stabilizacji tego regionu Ukrainy Misja zdecydowała się na utworzenie tzw. Mobilnego Zespołu, którego głównym zadaniem będzie wspieranie reform organów ścigania w obszarze bezpośrednio przylegającym do tzw. Linii Podziału. Linia ta rozgranicza obszar pozostający pod administracją władz Ukraińskich od będącego w rękach separatystów. Bez wątpienia ustanowienie trwałego pokoju jest najbardziej pożądanym pragnieniem wszystkich mieszkańców Ukrainy.”

no images were found

Może Ci się również spodoba