IV Rajd Weteranów WP po Roztoczu

Na zaproszenie Stowarzyszenia „Jesteśmy z Tobą – Bądź z Nami” uczestniczyliśmy w  IV RAJDZIE WETERANÓW WOJSKA POLSKIEGO po „ROZTOCZU”. Celami rajdu były m.in. integrowanie weteranów działań poza granicami państwa i weteranów poszkodowanych oraz rodzin poległych i zmarłych żołnierzy i  pracowników wojska, zapoznanie: z bogatą przeszłością regionu w tym miejscami walk o niepodległość Polski, złożenie wieńców i kwiatów w miejscach Pamięci Narodowej oraz poznanie walorów turystycznych i krajoznawczych Roztocza i Lubelszczyzny.

Rajd sprzyjał rekreacji i wypoczynkowi i trwał od 21 do 25 sierpnia 2023 r.  Informację o Rajdzie przesłałem wszystkim członkom Stowarzyszenia. Zgłosiły się trzy osoby w tym niżej podpisany.

Program Rajdu obejmował: zwiedzanie miejsc Pamięci Narodowej związanych z wojną obronną 1939 r. (kwatera żołnierska na cmentarzu w Tomaszowie Lubelskim), potyczek partyzantów z niemcami (cmentarz partyzancki w m. Susiec), pola bitwy 1 Dywizji Kawalerii płk. Juliusza Rómmla  we wsi Komarów z KonArmią Budionnego w 1920 r. i  obozu zagłady Żydów w Bełżcu.

Był też czas na rekreację. Uczestniczyliśmy w spływie kajakowym rzeką Tanew, spacerowaliśmy po Rezerwacie „Szumy”. Zwiedziliśmy Zamek/Pałac w Łańcucie oraz Zamojską Starówkę, po której wzięliśmy udział w konkursie z nagrodami nt. wiedzy o Zamościu i Roztoczu.

Moją szczególną uwagę zwróciły…  

…wieś Komarów. Tu znajduje się (PIĘKNY) Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej oraz Bitwy pod Komarowem. To tu „Polska 1. Dywizja Jazdy płk. Juliusza Rómmla posiadająca w swoich szeregach blisko trzy razy mniej żołnierzy, zatrzymała impet osławionej 1. Armii Konnej S. Budionnego, a w wyniku brawurowych szarż odrzuciła nieprzyjaciela na wschód.

Zwycięskie zmagania pod Komarowem zostały okupione stratą 400 poległych i rannych kawalerzystów oraz 700 koni (po obu stronach). Bitwa pod Komarowem należała do największych jakie stoczyła kawaleria w XX w” (Wikipedia).

Na miejscu widzieliśmy ćwiczący Szwadron Kawalerii WP przed zbliżającymi się uroczystościami rocznicowymi. Chciałoby się wykrzyczeć…. Wieczna Chwała Polskiej Kawalerii !!!

i…. Bełżec. Byłem przygotowany na opis tragedii Żydów, ale…  Ogrom tej instalacji i sposób w jaki przedstawiono to miejsce – zatyka dech w piersiach. Każdy niemiec obowiązkowo powinien to zobaczyć. Tak jak młodzi Żydzi przyjeżdżają do Polski, także młodzi niemcy powinni to zobaczyć. niemcy mieli obozy koncentracyjne – możliwe do przeżycia i… zagłady. Do Bełżca, obozu zagłady przyjeżdżały 2 – 3 pociągi towarowe dziennie po ok. 1500 więźniów których – nieświadomych – natychmiast „kąpano – komory gazowe” i po 20 min. ciała wrzucano do dołów śmierci, i… tak przez 10 m.cy.  Pilnowało tej fabryki śmierci kilkunastu esesmanów i ponad stu Ukraińców.

Jestem pod wrażeniem Roztocza i jego mieszkańców. Czystość nie powinna dziwić, a jednak. W miejscach postoju autobusu – rynkach małych miejscowości – zadbane detale: fontanny, i…. wszechobecne pomniki związane z historią  walk o Niepodległość. Także na cmentarzach – zadbane żołnierskie kwatery bitwy obronnej z niemcami w 1939 r.

Pobyt zorganizowano profesjonalnie. Przewodnicy – pasjonaci Roztocza i Regionu… wielkie dzięki za Waszą pracę. Przejeżdżając przez m. Zwierzyniec usłyszeliśmy o warzonym tu wyjątkowym piwie, i… nie byłbym sobą – wybraliśmy się wieczorem na Zamojską Starówkę. Piwo było WYŚMIENITE. Do tego przystawka „cebularz”. Całość to wyjątkowa kombinacja smaków, słowem „raj w gębie”.

W przyszłym roku będę zachęcał weteranów Stowarzyszenia do sprawdzenia mojej relacji… Z weterańskim pozdrowieniem…

Marek, Prezes Zarządu

Możesz również polubić…