Obchody Dnia Pamięci 27. rocznicy rozpoczęcia Wojny za Niepodległość oraz Integralność Republiki Mołdawii W Kiszyniowie

W dniach 1 – 3 marca 2019 roku na zaproszenie Stowarzyszenia Weteranów Wojen i Lokalnych Konfliktów Zbrojnych Republiki Mołdawii uczestniczyłem w Kiszyniowie w obchodach Dnia Pamięci 27. rocznicy rozpoczęcia Wojny za Niepodległość oraz Integralność Republiki Mołdawii.
W Kiszyniowie znaleźli się m.in. Prezesi – Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju, Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa, Stowarzyszenia Pamięci Historii Tradycji Kultury i Rozwoju i Stowarzyszenia Weteranów Działań Poza Granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Naszą 3 dniową wizytę u mołdawskich Weteranów można rozpatrywać w kilku wymiarach. Oficjalnym, związanym z obchodami Dnia Pamięci w dniu 2 marca 2019 r. i wydarzeń im towarzyszącym, do których m.in. należały spotkania ze środowiskiem weteranów.

Pierwszego dnia z lotniska pojechaliśmy do siedziby mołdawskich weteranów, gdzie przyjął nas serdecznie i gościnnie płk st. spocz. Cosovan Ghenadii – Prezes Stowarzyszenia „ Credinta Patriei – Wierność Ojczyźnie”. Po spotkaniu, późnym popołudniem pojechaliśmy do największej na świecie podziemnej dojrzewalni win znajdującej się we wsi Milestii Mici, w której spędziliśmy kilka godzin (relacja ukaże się na moim Fb.), a stamtąd do hotelu gdzie czekała na nas kolacja w trakcie której grał i śpiewał zespół ludowy.

2 marca – Dzień Pamięci rozpoczął się przemarszem z centrum Kiszyniowa do Kompleksu „Wieczność” – najważniejszego miejsca pamięci o II wojnie światowej w Mołdawii. Tam, po oficjalnych przemówieniach, złożyliśmy wieniec i kwiaty pod pomnikiem „Matka Żałoba”, który upamiętnia ofiary wojny o niepodległość Mołdawii z lat 1991 – 1992. Uroczystość zakończyła defilada wojskowa, po której zostaliśmy zaproszeni na żołnierski poczęstunek – była kasza gryczana z mięsem i grzane wino (ok. 5”C i wietrznie). Tutaj podszedł do nas minister spraw wewnętrznych Republiki Mołdawii, z którym wymieniłem kilka kurtuazyjnych zdań.
Po uroczystości – w siedzibie Stowarzyszenia „Wierność Ojczyźnie” – Vice Prezes Zrzeszenia Weteranów Działań Poza Granicami Państwa, podpisał porozumienie o współpracy, a strony odznaczyły się medalami.

Zwiedziliśmy również wzgórze, na którym mieści się Cmentarz Bohaterów – tu odbywały się pochówki żołnierzy państw walczących w I WW oraz weteranów wojennych. Mogą na nim się znajdować mogiły Polaków pomordowanych przez NKWD. Dowiedzieliśmy się o problemach związanych z jego odbudową i praktycznie wstrzymaniu prac z braku środków finansowych.

W ostatnim dniu pobytu u naszych mołdawskich przyjaciół złożyliśmy wizytę w 22 batalionie zmotoryzowanym , biorącym udział w misjach pokojowych. Razem z nami był Pan kmdr Radosław Malicki, Attaché Obrony, Wojskowy, Morski i Lotniczy przy Ambasadzie RP w Kiszyniowie.

Podsumowując wizytę można by pisać o nawiązanych przyjaźniach, wymianie doświadczeń itp. ale dla mnie przejmującym doświadczeniem jest prośba mołdawskiego działacza stowarzyszenia weteranów, który poprosił o pomoc w odnalezieniu na terytorium Polski grobu brata jego ojca. Tudor Gavril SAVIŢCHI ur. w Mołdawii (mógł występować pod im. Fiodor) zginął w dniu 19.03.1945 r. Żołnierz służył w 705 regimencie piechoty. Jeżeli możecie – pomóżcie, każda wskazówka jest ważna.

Marek, Prezes

no images were found

Możesz również polubić…